12
36

21

1403 خرداد 06

2024 May 26

banner

انواع صندوق ها و پذیره نویسی

انواع صندوق ها و پذیره نویسی

آخرین بروزرسانی : 10 آبان 1401

صندوق املاک و مستغلات چیست؟

صندوق املاک و مستغلات (Real Estate Investment Trust) با نام اختصاری (REIT)، ابزار مالی است که مالک، اداره یا تامین‌کننده املاک درآمدزا است. صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات که بر اساس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک طراحی شده‌اند، سرمایه سرمایه‌گذاران متعددی را جمع‌آوری می‌کنند. این امر به سرمایه‌گذاران خرد امکان می‌دهد از سرمایه‌گذاری در املاک سود ببرند، بدون آنکه مجبور باشند ملک را خریداری، مدیریت یا تامین مالی کنند.  این صندوق ها به صندوق سرمایه گذاری مسکن نیز معروف هستند.


صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع بدون ریسک صندوق ها هستند. این صندوق ها سود روزشمار را نصیب دارندگان می کنند. صندوق های درآمد ثابت موظف به رعایت حدنصاب های اعلامی سازمان بورس برای خرید سهام و ابزارهای بدون ریسک مانند حساب های پس انداز بانکی، اوراق مشارکت، اوراق خزانه و... هستند.

صندوق  با درآمد ثابت مناسب چه افرادی است؟

این صندوق ها مناسب افرادی است که ریسک پذیری پایینی داشته و خواهان سود قطعی باشند. خود صندوق های درآمد ثابت به دو دسته با تقسیم سودماهانه و بدون تقسیم سود ماهانه تقسیم می شوند. دسته دیگری از صندوق های درآمد ثابت که به تازگی وارد بازار سرمایه شدند، صندوق های مختص اوراق دولتی هستند که دارایی خودرا در اوراق ها دولتی سرمایه گذاری می کنند و ریسک آن ها ۰ است.

صندوق های سرمایه گذاری سهامی چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری سهامی در واقع سبدی از سهام و ابزارهای دیگر مثل اوراق مشتقه و اختیار معامله ها هستند. این نوع صندوق ها ریسک بالایی دارند و دارایی خودرا در سهام سرمایه گذاری می کنند.
مدیر صندوق به همراه تحلیلگران آن به دنبال ترکیبی از سبدسهام هستند که در کنار رشد مناسب پرتفوی، ریسک آن را کاهش دهد.

صندوق  مختلط مناسب چه افرادی است؟

این صندوق ها مناسب افرادی است که علاقه مند به سرمایه گذاری در بورس بوده اما دانش و زمان کافی برای فعالیت در این بازار را ندارند.البته صندوق های سهامی خود به چند دسته تقسیم می شوند:

-صندوق اهرمی:
صندوق های اهرمی هم که به تازگی وارد بازار سرمایه شدند، در واقع با ایجاد سازوکار مشخصی باعث می شوند که دارندگان به صورت اهرمی از نوسانات قیمت سهام منتفع شوند.

-صندوق های شاخصی:
دارایی این نوع صندوق ها روی شاخص مشخصی تعریف می شود. به عنوان مثال صندوق های هم وزن، سعی در چینش سبدسهامی دارند که تغییرات قیمتی آن بسیار نزدیک به شاخص هم وزن باشد

 

صندوق های سرمایه گذاری مختلط چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری مختلط پرتفویی متشکل از انواع ابزارهای بازار سرمایه را دارند.این صندوق ها موظف به رعایت حدنصاب های اعلامی سازمان بورس هستند.در واقع این صندوق ها همواره باید حداقل 40 و حداکثر 60% از دارایی های خودرا در سهام سرمایه گذاری کنند. ریسک و بازده این صندوق ها از صندوق های درآمد ثابت بیشتر بوده اما از صندوق های سهامی کمتر است.

صندوق  مختلط مناسب چه افرادی است؟
این صندوق ها بیشتر مناسب کسانی است که به دنبال بازدهی ای بالاتر از سود معمول بانکی بوده و ریسک پذیری نسبتا بالاتری نسبت به کم ریسک ترین افراد جامعه داشته باشند

صندوق های اختصاصی بازارگردانی چیست؟

این صندوق ها به منظور خرید و فروش سهام شرکت ها با درنظر گرفتن تعهدات و مظنه بازاریابی مطابق با قانون بازار سرمایه ایجاد شده اند.هدف این نوع صندوق ها برقراری تعادل در بازار و در سهام شرکت های گوناگون و جلوگیری از صف نشینی در این بازار است.

صندوق جسورانه چیست؟

سرمایه گذاری خطر پذیر یا سرمایه گذاری جسورانه  به سرمایه گذاری بر استارتاپ‌ها گفته می‌شود.بدلیل وجود ریسک‌های بالقوه در مسیر موفقیت و همچنین احتمال بسیار کمِ موفقیت‌های بزرگ در استارتاپ‌ها، به سرمایه گذاران در مراحل مختلف توسعه یک استارتاپ‌، خطر پذیر یا جسور گفته می‌شود. 

صندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟

این صندوق ها مناسب کسانی است که علاقه مند به سرمایه گذاری در استارتاپ ها هستند.

صندوق پروژه ای چیست ؟

در این نوع صندوق‌ها، سرمایه‌گذاران مستقیماً در منافع حاصل از اجرای پروژه سهیم بوده و موضوع صندوق ساخت و تکمیل پروژه ای خاص و سپس پایان یافتن فعالیت صندوق و تقسیم عواید حاصل از اجرای پروژه با توجه به ساختار پیش‌بینی شده در طرح توجیهی صندوق است.

صندوق زمین و ساختمان چیست؟

صندوق های زمین و ساختمان دارایی سرمایه گذاران را جذب کرده و در زمین و ساختمان سرمایه گذاری می کند. این نوع صندوق ها بیشتر اقدام به ساخت و فروش یک پروژه مسکونی می کنند. در نهایت این سود بین سرمایه‌گذاران، به اندازه مبلغ سرمایه‌گذاری‌شان تقسیم خواهد شد.بنابراين سرمایه‌گذار باید برای دریافت سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود، تا تمام شدن پروژه و فروش واحدهای تجاری، مسکونی یا اداری، همراه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان بماند.

صندوق در صندوق ها نوع جدیدی از صندوق ها هستند که سبد سرمایه گذاری خودرا از صندوق های دیگر تشکیل می دهند. در واقع پرتفوی این صندوق ها متشکل از صندوق های دیگر است. مهم ترین مزیت این کار کاهش هزینه ها در این نوع صندوق ها است.

پذیره‌نویسی چیست؟ 

پذیره نویسی در زمینه‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال هنگام تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید و یا انتشار اوراق بهادار مثل اوراق سلف نفتی؛ و حتی هنگام احداث شرکت‌های سهامی عام نیز از این اوراق استفاده می‌شود.

پذیره ‌نویسی به معنای تعهد انجام کار و یا تعهد پرداخت است. در واقع پذیره‌نویسی فرایندی است که طی آن متعهد می‌شوید قسمتی از سرمایه مورد نیاز شرکت را تامین کنید و در ازای آن صاحب درصدی از شرکت می‌شوید. به‌طور کلی پذیره‌نویسی عبارت است از خرید اوراق بهادار از شرکتی که به سرمایه نیاز دارد (شرکت ناشر اوراق یا نماینده قانونی آن) و تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد. پذیره‌نویسی همانند عرضه اولیه نیست، در عرضه اولیه سهام شرکت‌ها برای اولین بار در بورس یا فرابورس به فروش می‌رسند اما در فرایند پذیره‌نویسی تازه فرایند تامین مالی شرکت انجام می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری خصوصی چیست ؟

صندوق‌ سرمایه گذاری خصوصی (به اختصار PE) ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که به وسیله شرکت‌های خصوصی و به نمایندگی از گروهی از سرمایه‌گذاران اداره می‌شوند. سرمایه این صندوق‌ها با این دیدگاه تامین می‌شود که بخشی از سهام شرکت‌های خصوصی تملک و سپس در یک بازه زمانی واگذار شود.

online
spad
avatar

فربد دهدار

دکترا

کارشناس

spad
امتیاز مشاور
تعداد مشاوره 329
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
پنج شنبه
جمعه
1403/02/29
1403/02/30
1403/02/31
1403/03/01
1403/03/02
1403/03/03
1403/03/04
06:30 - 22:30
06:30 - 22:30
06:30 - 20:09
05:56 - 20:10
__ - __
__ - __
__ - __
شنبه
1403/02/29
06:30 - 22:30
یکشنبه
1403/02/30
06:30 - 22:30
دوشنبه
1403/02/31
06:30 - 20:09
سه شنبه
1403/03/01
05:56 - 20:10
چهارشنبه
1403/03/02
__ - __
پنج شنبه
1403/03/03
__ - __
جمعه
1403/03/04
__ - __

تعرفه

۱۰ دقیقه
100,000 ریال
۳۰ دقیقه
300,000 ریال
۶۰ دقیقه
600,000 ریال
صندوق اختصاصی بازارگردانی دانایان
لوگو فوتر